Department Committees

The following is a list of the Anthropology Departmental Committees (Tri-Campus Graduate and St. George Undergraduate) for the 2019-20 academic year and their respective memberships.

Tri-Campus Graduate Committees

St. George Campus Committees

Other


Tri-Campus Graduate Committees

Tri-Campus Executive

Boddy, Janice (Chair)
Schillaci, Michael (Associate Chair, Graduate)
Wardlow, Holly (Associate Chair, Undergraduate)
Sanders, Todd (TA Coordinator Chair)
Parra, Esteban (Chair, UTM)
Bamford, Sandra (Chair, UTSC)
Frigault, Marc – Department Manager

Colloquium & Events

Cody, Francis (Chair)
Cameron, Michelle
Gillison, Gillian
Kassamali, Sumayya
Maxwell, Krista
Patton, Katherine
Wool, Zoe

Diversity & Decolonization

Mittermaier, Amira (Co-Chair, 1st Term)
Kilroy-Marac, Katie (Co-Chair, 1st Term)
Dave, Naisargi (Co-Chair, 2nd Term)
Muehlebach, Andrea (Co-Chair, 2nd Term)
Allen, Andrea
Begun, David
Butt, Waqas
Hartblay, Cassandra
Patton, Katherine
Fatema Ali – AGSU Representative
Danielle Desmarais – AGSU Representative

Field Safety

Dahl, Bianca
Friesen, Max
Schroeder, Laruen
Swenson, Ed
Teichroeb, Julie

Graduate Admissions

Schillaci, Michael (Chair)
Satuska, Shiho
Swenson, Ed
Taylor, Janelle
Viola, Bence
Krencil, Natalia – Graduate Administrator

Graduate Board

Schillaci, Michael (Chair)
All Graduate Faculty
AGSU Co-Presidents
Krencil, Natalia – Graduate Administrator

Graduate Fellowships & Awards

Schillaci, Michael (Chair)
Friesen, Max (Advisory)
Chazan, Michael
Dave, Naisargi (2nd Term)
Dewar, Genevieve
Hillewaert, Sarah
Lambek, Michael (1st Term)
Kalmar, Ivan (1st Term)
Samson, David
Sidnell, Jack

Graduate Policy

Schillaci, Michael (Chair)
Coupland, Gary (ARCH rep)
Li, Tania (SCL rep)
Dewar, Genevieve (EVO rep)
Krencil, Natalia – Graduate Administrator
Amy Fox – AGSU Co-President
Sarah Williams – AGSU Co-President

Graduate Professionalization & Advancement

Bozcali, Firat (Co-Chair)
Paz, Alejandro (Co-Chair)
Banning, Ted
Novroski, Nicole
Sapirstein, Philip
Sellen, Dan
Silcox, Mary
Krencil, Natalia – Graduate Administrator
Amy Fox – AGSU Co-President
Sarah Williams – AGSU Co-President

Repatriation

Cameron, Michelle
Galloway, Tracey
Boddy, Janice (Chair)
David, Kathy – Lab Technician

REB (Research Ethics Board)

Cunningham, Hilary

Space & Resources, St. George Building

Boddy, Janice (Chair)
Schillaci, Michael (Associate Chair, Graduate)
Wardlow, Holly (Associate Chair, Undergraduate)
Sanders, Todd (TA Coordinator Chair)
Parra, Esteban (Chair, UTM)
Bamford, Sandra (Chair, UTSC)
Frigault, Marc – Department Manager

TA Coordination Committee

Sanders, Todd (Chair)
Song, Jesook (St. George)
Krupa, Chris (UTSC)
Parra, Esteban (UTM)
Frigault, Marc – Department Manager
Krencil, Natalia – Graduate Administrator
Alaimo, Josie – Undergraduate Administrator
UTM & UTSC Administrative Staff

Tri-Campus Anthropology Promotions Committee

Boddy, Janice (Chair)
Bamford, Sandra
Parra, Esteban


St. George Committees

St. George Executive

Boddy, Janice (Chair)
Schillaci, Michael (Associate Chair, Graduate)
Wardlow, Holly (Associate Chair, Undergraduate)
Sanders, Todd (TA Coordinator Chair)
Frigault, Marc – Department Manager

St. George Advancement & Alumni Committee

Begun, David
Coupland, Gary
Li, Tania

Communications Committee

Viola, Bence (Chair)
Cunningham, Hilary
Napolitano, Valentina
Frigault, Marc – Department Manager
Bramer, Naomi-Nicole – Administrative and Communications Assistant
Alaimo, Josie – Undergraduate Administrator (ad hoc)
Krencil, Natalia – Graduate Administrator (ad hoc)

PTR Committee

Boddy, Janice (Chair)
Cameron, Michelle
Dave, Naisargi (2nd term)
Friesen, Max
Kassamali, Sumayya
Lehman, Shawn
Wardlow, Holly

Richard B. Lee Student Prize

Wardlow, Holly (Chair)
Lee, Richard B.
Luong, Hy Van
Taylor, Janelle

Undergraduate Board, St. George

Wardlow, Holly (Chair)
All Undergraduate Faculty and Lecturers
Alaimo, Josie – Undergraduate Administrator
ASA Co-Presidents

Undergraduate Policy & Curriculum Committee

Wardlow, Holly (Chair)
Lehman, Shawn (EVO rep)
Napolitano, Valentina (SCL rep)
Patton, Katherine (ARCH rep)
Alaimo, Josie – Undergraduate Administrator

St. George Workload Advisory Committee

Boddy, Janice (Chair
Allen, Andrea
Dave, Naisargi (2nd term)
Sellen, Daniel
Song, Jesook
Wardlow, Holly

Representative to the Jewish Studies Programme

Michael Chazan


Other

Faculty working in other units

Joshua Barker – Dean, School of Graduate Studies, and Vice-Provost, Graduate Research & Education
Max Friesen – Chair, Arctic Working Group
Bonnie McElhinny – Principal, New College
Tracy Rogers – Director, Forensic Science Program, UTM
Daniel Sellen – Director, The Joannah and Brian Lawson Centre for Child Nutrition; Senior Resident Scholar, SickKids Centre for Global Child Health
Edward Swenson – Director, Archaeology Centre

Faculty with Other Major External Service

Joshua Barker – Co-Editor, Indonesia; Editor, City & Society
Marcel Danesi – Editor-in-Chief, Semiotica
Krista Maxwell – Aboriginal Studies Liaison (Reporting to CCAC)
Bonnie McElhinny – Associate Editor, Journal of Sociolinguistics
Jesook Song – Associate Editor, positions: asia critique

Faculty on Leave

Crawford, Gary: Retirement Effective June 30, 2020
Cummings, Maggie: January 1, 2021 – June 30, 2021
Danesi, Marcel: July 1, 2020 to June 30, 2021
Daswani, Girish: July 1, 2020 – June 30, 2021
Dave, Naisargi: July 1, 2020 – December 31, 2020
Kalmar, Ivan: January 1, 2021 – December 31, 2021
Kilroy-Marac, Katie: January 1, 2021 – June 30, 2021
Lambek, Michael: January 1, 2021 – December 31, 2021
Muehlebach, Andrea: July 1, 2020 – December 31, 2020
Paz, Alejandro: July 1, 2021 – December 31, 2021
Smith, David: July 1, 2020 – June 30, 2021
Xie, Liye: July 1, 2020 – June 30, 2021