Department Committees 2017-18

The following is a list of the Anthropology Departmental Committees (Tri-Campus Graduate and St. George Undergraduate) for the 2017-18 academic year  and their respective memberships.

Tri-Campus Graduate Committees
St. George Campus Committees

Other

Tri-Campus Graduate Committees

Tri-Campus Executive

Ted Banning, Graduate Chair, St. George Undergraduate Chair
Gary Coupland, Graduate Coordinator and Associate Chair
Shawn Lehman Undergraduate Coordinator
Shiho Satsuka, Tri-campus TA Coordinator
Meghan Sbrocchi, Department Manager (St.G)
Gary Crawford, Chair, UTM
Sandra Bamford, Chair, UTSC

Colloquium & Events

Jesook Song, Chair
David Smith (UTM)
Sarah Hillewaert (UTM)
Lauren Schroeder (UTM)
Branden Rizzuto, AGSU Rep
Staff Rep
ASA Rep
Alumni representative

Graduate Admissions

Gary Coupland, Chair
Frank Cody (UTM)
Jack Sidnell (UTSC)
Sandra Bamford (UTSC)
Liye Xie (UTM)

Graduate Appeals Committee

Shiho Satsuka
David Smith (UTM)
Shawn Lehman, EVO

Graduate Board

Gary Coupland, Chair
All Graduate Faculty
Elisabeth Feltaous & Miriam Hird-Younger, AGSU Co-Presidents
Natalia Krencil, Graduate Administrator

Graduate Fellowships & Awards

Gary Coupland, Chair
Michael Chazan
Hilary Cunningham
Genevieve Dewar (UTSC) – F’17
Katie Kilry-Marac (UTSC) – F’17
Valentina Napolitano – W’18
Tracy Rogers (UTM) – W’18

Graduate Policy

Gary Coupland, Chair
Natalia Krencil, Graduate Administrator
TBA, ARCH Field Rep
TBA, EVO Field Rep
TBA, SCL Field Rep
Elisabeth Feltaous & Miriam Hird-Younger, AGSU Co-Presidents

Graduate Professionalization

Edward Swenson, Chair
Krista Maxwell
Kristin Bright
Ted Sammons
Tracey Galloway (UTM)
Andrea Muelhlebach (UTM)
Mary Silcox (UTSC)
Elisabeth Feltaous & Miriam Hird-Younger, AGSU Co-Presidents
Alumni Rep

Repatriation

Michael Schillaci (UTSC), Chair
Julia Gamble
Max Friesen
Kathy David, Lab Technician
AGSU Rep

REB (Research Ethics Board)

Todd Sanders (UTM)

Space and Resources, St. George

Max Friesen, Chair
Gillian Gillison
Julia Teichroeb (UTSC)
Kathy David, Lab Technician/Health & Safety Rep
UTSG Department Manager
AGSU Rep
ASA Rep

TA Coordinating Committee

Shiho Satsuka, Chair/Tri-Campus TA Coordinator
Edward Swenson
Alejandro Paz (UTSC)
Esteban Parra (UTM)
Meghan Sbrocchi, Dept. Manager (St.G)
Natalia Krencil, UTSG Graduate Administrator
Josie Alaimo, UTSG Undergraduate Administrator
Angela Sidoriak and Joanne Kao, UTM Administrators
Brigitte Gonzalez, UTSC Undergraduate Administrator
UTSG Department Manager

Tri-Campus Committee Assignments

Ted Banning, Chair
Shawn Lehman
Tania Li
Max Friesen
Bonnie McElhinny

Tri-Campus Awards Committee

Tania Li, Chair
Liye Xie (UTM)
David Samson (UTM)
Alumni Rep
Graduate student Rep

Tri-Campus Promotions Committee

Ted Banning, Chair
TBA

 

St. George Committees

St. George Executive

Ted Banning, Graduate Chair, St. George Undergraduate Chair
Gary Coupland, Coordinator and Associate Chair
Shiho Satsuka, TA Coordinator
Shawn Lehman, Undergraduate Coordinator St. George
Meghan Sbrocchi, Department Manager

St. George Advancement & Alumni Committee

Dan Sellen, Chair
Meghan Sbrocchi, Department Manager
Alumni Representative

St. George Workload Advisory Committee

Ted Banning, Chair
Julia Gamble
Ivan Kalmar
Shawn Lehman

Anthropology Liaison, Centre for Indigenous Studies

Krista Maxwell

Anthropology Liaison,  Dall Lana’s Collaborative Specialisation in Global Health (CSGH)

Kristen Bright

Representative to the Jewish Studies Programme

Michael Chazan

Anthropology Communications Committee

Naisargi Dave, Chair
Bence Viola
Valentina Napolitano
Josie Alaimo, Undergraduate Administrator
Stephanie Michelle, Office of the Chair
UTSC Rep

Committee on Diversity & Decolonisation

Girish Daswani, Chair

Convocation, St. George

Gillian Gillison

Delegated Ethics Review Committee, St. George

Ted Banning

PTR Committee

Ted Banning, Chair
Shawn Lehman
Max Friesen
Kristin Bright
Jesook Song

Richard B. Lee Student Prize

Amira Mittermaier
Edward Swenson
Richard B. Lee

Undergraduate Board, St. George

Shawn Lehman, Chair
All Undergraduate Faculty and Lecturers
Josie Alaimo, Undergraduate Administrator
ASA Co-Presidents

Undergraduate Policy & Curriculum Committee, St. George

Shawn Lehman, Chair
Katherine Patton
Hy Van Luong
Bence Viola
Josie Alaimo, Undergraduate Administrator
ASA Co-Presidents/Reps

Arts and Science Council

Marcel Danesi

Arts and Science Committee on Environmental Sciences/Studies

Hilary Cunningham

Arts and Science International Liaison

Bonnie McElhinny

Arts and Science Introductory Mathematics and Science Committee

Bence Viola

Arts and Science New Initiatives Coordinator

Joshua Barker

SGS Awards Committee

Gary Coupland

Other

Faculty working in other units

Joshua Barker – Dean, School of Graduate Studies
Michael Chazan – Director, Archaeology Centre
Max Friesen – Chair, Arctic Working Group
Bonnie McElhinny – Principal of New College (2017-2022)
Tania Li – Director, Centre for Southeast Asian Studies
Tracy Rogers – Director, Forensic Science Program, UTM
Daniel Sellen – Director, The Joannah and Brian Lawson Centre for Child Nutrition; Senior Resident Scholar, SickKids Centre for Global Child Health, Associate Dean of Research, Dalla Lana School of Public Health
TBA – Vice-Dean, Graduate, UTSC (July 1, 2016 – June 30, 2017)
Jesook Song – Acting Director, Centre for the Study of Korea, Asian Institute (July 1, 2016-June 30, 2017)
Holly Wardlow – Associate Chair, Health Studies, UTSC (July 1, 2016-June 30, 2019)

Faculty with Other Major External Service

Joshua Barker – Co-Editor, Indonesia; Editor, City & Society
Marcel Danesi – Editor-in-Chief, Semiotica
Krista Maxwell – Aboriginal Studies Liaison (Reporting to CCAC)
Bonnie McElhinny – Associate Editor, Journal of Sociolinguistics
Jesook Song, Associate Editor, positions: asia critique

Faculty on Leave

David Begun;- 01 July 2017 – 30 June 2018
Susan Pfeiffer;  01 July 2017 – 30 June 2018
Tania Li; 01 January – 30 June 2018
Frank Cody; 11 September- 20 November 2017